Co to jest cosplay, czyli sztuka kostiumowa to popularne hobby na całym świecie. Głównym przesłaniem cosplayu jest pokazanie publiczności kostiumu, charakteru i plastyczności postaci z popularnych kreskówek, animacji, komiksów, filmów fabularnych i gier komputerowych.
Co to jest cosplay?
Cosplay to ruch stosunkowo młody, wywodzący się z początku lat 70 ubiegłego wieku, pojawiający się jednocześnie w Azji i Ameryce Północnej. Kultura ta stała się zauważalna i popularna na przełomie tysiącleci, kiedy Internet gwałtownie wdarł się do wszystkich warstw społeczeństwa i usunął bariery w rozpowszechnianiu jakichkolwiek informacji. W tym trudnym okresie późnych lat 90-tych cosplay dotarł do szerszego kręgu od razu zyskał niezwykłą popularność.
Można stwierdzić, że cosplay to zabawa kostiumowa i forma sztuki widowiskowej, w której uczestnicy ubierają się w wyszukane kostiumy z różnymi dodatkami, przedstawiając swoje ulubione postacie np. z komiksów czy też gier komputerowych. Oprócz wyglądu osoba przebierająca się w dany kostium stara się przekazać cechy charakteru i zachowanie tej postaci.
Cosplay dla każdej grupy wiekowej
Ci, którzy w taki czy inny sposób słyszeli o cosplayu, często uważają, że angażują się w niego głównie nastolatki, które są bardzo bliskie skrajnego stopnia izolacji społecznej. W rzeczywistości tak nie jest, chociaż jest w tym trochę prawdy. Współczesny cosplay to cała branża medialna, której uczestnikiem może być każdy, od ucznia po dojrzałych dorosłych. Cosplayerzy starają się odróżniać, aby jak najwyraźniej zaznaczyć swoją przynależność do tego środowiska.
Projektowane są nietuzinkowe breloczki, większość postaci ma farbowane włosy, aby jak najdokładniej upodobnić się do odtwarzanej postaci. W wielu krajach sprzedawane są nawet gotowe kostiumy wyposażone w odpowiednie akcesoria. Ale najczęściej fani samodzielnie przygotowują dla siebie strój, który jest przez nich zaprojektowany. Język, którym się posługują, wzbogacony jest firmowymi frazami i wykrzyknikami zapożyczonymi z języka japońskiego.
Czy cosplay jest najpowszechniejszy w Japonii?
Cosplay, jako subkultura przyszła na świat z Japonii, inspirowana popularnymi w Azji animacjami i mangą.Teraz bez cosplayu nie ma festiwalu fanów komiksów czy kreskówek. Setki i tysiące pasjonatów konkurują w wykonaniu i jakości kostiumów. Ubrania cosplay muszą być dokładnie dopasowane do projektu ubioru postaci.
Każdy szczegół i drobiazg jest ważny, ponieważ od tego zależy autentyczność z bohaterem granym przez cosplayera. Cosplay w Stanach Zjednoczonych i Europie różni się od kultury azjatyckiej, gdzie uczestnicy przebierają się głównie za bardziej spokrewnione postacie z animacji. Najczęstszym przykładem cosplayu są fani Gwiezdnych Wojen, imperialni szturmowcy, druidy, humanoidalne istoty i oczywiście lord Vader.
W cosplay angażują się nie tylko fani, ale także profesjonalni modele. Często są zatrudniani przez twórców gier wideo, jako rzecznicy projektów przy prezentacjach i wystawach komercyjnych. Dla nich cosplay to wyczerpująca praca. Nie każdy jest w stanie być fotografowany przez osiem godzin pod rząd. Jednak tacy specjaliści są odpowiednio opłacani: na przykład popularna modelka Enako w Japonii przyznała, że na cosplayu zarabia nawet 90 tysięcy dolarów miesięcznie. Ogólnie cosplay jest kłopotliwy i bardzo drogi. Dlaczego więc tysiące fanów to robią? Z tego samego powodu ludzie czytają książki, grają w gry wideo, skaczą ze spadochronem lub rywalizują o hot dogi. To świetna zabawa!
Jakie znaczenie dla fanów ma cosplay?
Psychologowie uważają, że cosplay to oryginalny sposób wyrażania siebie dla fanów tej subkultury. Ten rodzaj zabawy kostiumowej pozwala nie tylko na odprężenie, ale także na samoocenę, poznanie siebie i ujawnienie swoich zdolności aktorskich. Każdy z miłośników takich przebieranek chce poczuć się supermenem czy też uroczą księżniczką. Lub po prostu marzy o tym, aby przynajmniej przez krótki czas być inną osobą i oderwać się od szarej rzeczywistości. Cosplay pozwala ożywić ulubioną bajkę lub grę. Dlaczego jest on kochany przez ludzi? Uczestnicy festiwalu uwielbiają prezentować się przed dużą widownią, brać udział w sesjach zdjęciowych i słuchać pochwał na swój temat a może nawet osiągnąć sławę.
Dla cosplayerów projektowanie i wykonanie kostiumu jest niezwykłą zagadką, jest to fascynujący proces równie przyjemny, jak prezentowanie go wybiegu. Trzeba przyznać, że cosplay stwarza możliwości rozwijania nowych relacji z kreatywnymi ludźmi. To swoistego rodzaju psychoterapia, ponieważ uczestnicząc w sztuce kostiumowej inne problemy schodzą na dalszy plan.
Pozwala on również w wyjątkowy sposób ujawnić siebie i te cechy charakteru, które pomagają wzbogacić życie, rozwijać nowe umiejętności i poznawać prawdziwych przyjaciół. Cosplay, jako hobby jest doskonały dla ludzi, borykających się z trudnościami w nawiązywaniu nowych znajomości, przez co czują się niepewnie.
Ten rodzaj subkultury pozwala człowiekowi wyrazić siebie jako twórcę innej rzeczywistości. Takie podejście zaszczepia w odtwórcy zaufanie, podnosi jego samoocenę, daje impuls do inspiracji w innych obszarach działania. Festiwale cosplayowe to nie tylko konkurs na najlepszy kostium, to nie tylko skecze i cyferki, ale świetna okazja do wymiany doświadczeń z przedstawicielami tej wspaniałej subkultury. Są to pozytywne emocje i żywe wrażenia, których tak bardzo brakuje ludziom w życiu.