Co daje terapia alkoholowa? Niektórzy uważają, że tylko ci, którzy zasypiają po pijanemu na przystanku autobusowym, biją członków rodziny lub prowadzą samochód pod wpływem alkoholu lub dopuszczają się innych nagannych zachowań, potrzebują leczenia alkoholizmu. W rzeczywistości wielu innych musi powstrzymać się od alkoholu. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, kto powinien zgłosić się do poradni alkoholowej. Zachęcamy do uważnej lektury.
Poradnia Leczenia Alkoholizmu – jak wygląda?
Terapia alkoholowa jest dla każdego, kto zdaje sobie sprawę, że nie jest już w stanie samodzielnie walczyć z nałogiem. Decyzja o wyborze leczenia uzależnienia od alkoholu wymaga dużego wysiłku i ogromnego zaangażowania. Skuteczność terapii, która będzie stosowana w ośrodku odwykowym zależy przede wszystkim od motywacji osoby zgłaszającej się do poradni leczenia alkoholizmu. Powinna również przyjrzeć się, jak alkohol wpływa nie tylko na jej ciało, ale na całe życie.
Skuteczne leczenie uzależnienia od alkoholu dotyczy tych, którzy zdają sobie sprawę, że całkowicie stracili kontrolę nad spożywaniem alkoholu. Widzą skalę problemu i własną bezradność wobec zaistniałej sytuacji. Alkoholik powinien wiedzieć, że potrzebuje pomocy. Tylko wtedy ośrodki długoterminowej terapii odwykowej mogą mu w jakikolwiek sposób pomóc. W takim ośrodku pacjent powinien zyskać samoświadomość. Rozpoznaje swoje potrzeby, ograniczenia i emocje jako wyzwalacze do sięgnięcia po kolejną puszkę piwa lub kieliszek wódki. Dowiedzenie się, dlaczego byłeś narażony na alkohol, jest bardzo ważne podczas leczenia uzależnienia od alkoholu i narkotyków.
Dla kogo przeznaczona jest terapia alkoholowa?
Wielu uważa, że leczenie alkoholowe w wyspecjalizowanych ośrodkach leczenia uzależnień jest przeznaczone tylko dla osób z dolnej półki, alkoholików, którzy śpią na przystankach autobusowych, biją członków rodziny lub jeżdżą po „kilku dodatkowych drinkach”. Podobnie w przypadku narkomanów zrobią wszystko, aby ich ulubiony narkotyk został wykreślony – nawet zabijając najbliższych. Jak się okazuje, terapia uzależnień nie jest bynajmniej zarezerwowana dla wyżej wymienionych populacji. W rzeczywistości im wcześniej dana osoba nadużywa alkoholu lub innych narkotyków, tym bardziej prawdopodobne jest, że przezwycięży nałóg. Pójście do poradni leczenia alkoholizmu o tak późnej porze oznacza mniejsze szanse na wyzdrowienie. Każdy, kto szybko decyduje się na wizytę w poradni leczenia alkoholizmu, powinien być z siebie dumny. Ponieważ tak szybko zdecydowali się na rozpoczęcie leczenia, byli bardziej skłonni zrezygnować ze szkła na dobre. To jedna z najważniejszych decyzji w ich życiu.
Każdy może mieć odwyk
Dużym problemem jest to, że wielu z nas nawet nie wie, czym jest terapia uzależnień i jakie przynosi korzyści. Wielu z nas nawet nie wie, komu właściwie służą poradnie leczenia uzależnień. Dla niektórych może być niezrozumiałe, że alkoholik to ktoś o wysokim statusie – prezes dużej korporacji, który zawsze nosi krawat, mówi „dzień dobry” i ładnie pachnie. Każdy może być alkoholikiem, niezależnie od statusu społecznego i materialnego. Ogromnym problemem społecznym jest to, że kojarzymy alkoholizm i jego nadużywanie z osobami o bardzo niskim statusie społecznym i materialnym. Wyniki światowych badań są jednoznaczne: alkoholizm może dotknąć każdego. Zwłaszcza osoby, które są na wysokich stanowiskach lub często znajdują się w różnych stresujących warunkach z powodów zawodowych.
Jak przebiega leczenie alkoholizmu?
Leczenie alkoholizmu to nazwa leczenia, podczas którego osoba zmagająca się z tym ogromnym problemem ma możliwość uświadomienia sobie, jak problematycznym jest alkohol w jego życiu i może spojrzeć na całe swoje życie w zupełnie innym świetle. Otrzymuje również informacje od innych osób, które wcześniej borykały się z bardzo podobnymi problemami. Zastosowanie skutecznego leczenia daje alkoholikom wyjątkowe możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie – pójścia do pracy, widywania się z rodziną i przyjaciółmi bez używek. Warto również zauważyć, że alkoholicy są bardzo narażeni na depresję alkoholową. Ponadto sam alkoholizm może powodować depresję. Z tego powodu leczenie alkoholizmu często łączy się z rozmową z wykwalifikowanym psychologiem i psychoterapią. Alkoholicy uczestniczący w tego typu leczeniu mogą również zdecydować się na udział w terapii grupowej. Tam bardzo pomocna może być rozmowa z kimś, komu udało się już uwolnić od tego bardzo szkodliwego nałogu.