Gips szpachlowy to na dzień dzisiejszy jedno z najpopularniejszych spoiw, jakie stosowane są w budownictwie. Jest to produkt wykonany ze skały gipsowej- poddawany jest specjalistycznej obróbce termicznej, gdzie uzyskuje określone i pożądane właściwości. Substancja sproszkowana wzbogacana jest o dodatki chemiczne, co umożliwia uzyskanie charakterystycznych cech.
Jakie zastosowanie w budownictwie posiada gips szpachlowy? Czym charakteryzują się gipsy szpachlowe? W jaki sposób szybko i skutecznie możemy zagipsować ścianę w starym budynku? Jakie narzędzia mogą okazać się niezbędne do przygotowania podłoża? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Jakie zastosowanie w budownictwie posiada gips szpachlowy?
Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie prac budowlanych bez zastosowania gipsu. Możliwości tego spoiwa są bardzo zróżnicowane. Z pewnością jest niezbędny do wszelkich prac remontowych, ale także do wykańczania nowego budynku. Za pośrednictwem gipsu jesteśmy w stanie uzupełnić płytkie ubytki w podłożu. Co więcej, zakleimy również wszelkie pęknięcia na ścianach i pozbędziemy się ewentualnych zarysowań, które mogą okazać się dla nas wysoce problematyczne. Gips szpachlowy może być nakładany w grubych warstwach. Producenci twierdzą, że dopuszczalna powłoka może wynosić nawet sześć milimetrów- wartość ta jest ustalana w sposób indywidualny. Za pośrednictwem wcześniej wspomnianego materiału wyrównamy różnice poziomów i nierówności. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że może być stosowany do łączenia kartonowo-gipsowych płyt. Część mieszanek zawiera specjalistyczne dodatki- ich głównym zadaniem jest ułatwienie łączenia płyt. Mowa chociażby o drobnych włóknach bądź polimerach.
Czym charakteryzują się gipsy szpachlowe?
Wiemy już, jakie zastosowanie mogą mieć gipsy szpachlowe. Warto zyskać teraz podstawowe informacje na temat tego, czym charakteryzują się tego typu produkty. Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że mieszkanki gipsów posiadają wiele zróżnicowanych dodatków, które mają na celu chociażby spowolnienie tężenia. Jest to jedna z najważniejszych cech, która różni szpachlowe gipsy od tych budowlanych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku większych powierzchni ścian, sufitów i podłóg. Mieszanki gipsów szpachlowych charakteryzują się przede wszystkim satysfakcjonującą przyczepnością do podłoża. W ten sposób możliwe będzie stosowanie jej na gołe cegły, ewentualnie na elementy, które wykonane są z żelbetowych prefabrykatów. Chwilę po zastygnięciu istnieje możliwość dalszej modyfikacji powierzchni, przykładowo poprzez jej malowanie. Gips szpachlowy należy stosować jedynie wewnątrz. Jest to bezpośrednio związane z wilgocią, która doprowadza do tego, że powłoka staje się mniej wytrzymała.
W jaki sposób szybko i skutecznie możemy zagipsować ścianę w starym budynku?
Nie da się ukryć, że bardzo często ściany w remontowanych budynkach są popękane, jednocześnie już na pierwszy rzut oka widoczne są ubytki w tynku. Jeśli chcielibyśmy, aby odnowiona ściana została w dobrej kondycji przez możliwie najdłuższy okres czasu, wówczas warto zastosować się do kilku absolutnie podstawowych zasad. Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma zbicie starej warstwy. W tym celu warto wykorzystać wiertarkę udarową lub młot udarowy. Następnie myjemy ścianę i ją odtłuszczamy, jednocześnie usuwamy potencjalne zabrudzenia. Nie zapominajmy o pokryciu gruntem, którego zadaniem jest ochrona przed wchłanianiem wilgoci. Duże ubytki pokrywajmy gipsem budowlanym. Jest to szybko tężejące spoiwo, które tworzy trwałą powierzchnię. Teraz nanosimy na ścianę gips szpachlowy. Substancja ta może zostać rozrobiona w większej ilości, bowiem tężenie jest opóźnione, ze względu na liczne dodatki. Przygotujmy sobie odpowiednie wiadro- to właśnie do niego wsypiemy zawartość danego opakowania. Rozrobiony gips szpachlowy możemy nakładać na ścianę. Po wyschnięciu nic nie stoi na przeszkodzie, aby powierzchnię pokryć za pośrednictwem tapety.
Jakie narzędzia mogą okazać się niezbędne do przygotowania podłoża?
Nakładanie gipsu szpachlowego z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak wyposażyć się w kilka podstawowych akcesoriów, które w dużym stopniu mogą ułatwić nam wykonywanie poszczególnych czynności. Ogromne znaczenie ma szpachelka, która służy do zdrapywania zanieczyszczeń i elementów podłoża. Do gruntowania przydatny będzie wałek i pędzel. W celu przygotowania zaprawy warto wyposażyć się w mieszadło mechaniczne i kielnię. To pierwsze może zostać zastąpione wiertarką, która posiada specjalną końcówkę mieszającą. Jeśli chodzi o kielnię, to jest ona bardzo komfortowa do nasypywania produktu do wiaderka. Do podstawowych narzędzi do pracy z zaprawą zaliczyć możemy kielnię, pacę stalową i szpachlę metalową. Tą pierwszą możemy narzucać gips szpachlowy na ścianę. Pacą natomiast rozprowadzimy zaprawę po ścianie.