Telefon w ostatnich latach stał się nieodłącznym kompanem większości społeczeństwa. Mało kto pozwala sobie wyjść z domu, bez upewnienia się, że smartphone leży w kieszeni, naładowany i gotowy do pracy. Niekiedy pojawia się konieczność połączenia komputera i telefonu, co w dalszym ciągu sprawia sporo problemów. Jakie są dostępne możliwości? Która metoda będzie najlepsza? Odpowiedzi na oba te pytania uzyskasz podczas lektury tego tekstu!
Postęp i nowe metody
W tym poradniku wszystkie typy urządzeń mobilnych (poza IPhone) zostaną przedstawione zbiorczo. Smartphony poszczególnych producentów różnią się w tej kwestii niewiele, więc bezcelowe byłoby dzielenie telefonów ze względu na marki. Jak najbardziej zasadny będzie natomiast podział ze względu na wybraną metodę. Do możliwych sposobów podłączenia urządzenia do komputera należą: kabel, bluetooth, WI-FI, a także korzystające z więcej niż jednego sposobu łączności – aplikacje producentów.
Połączenie kablem – przedpotopowa metoda
Kabel to najstarszy sposób z opisywanych w tym tekście. Jego użycie pamięta nie tylko powszechne korzystanie z komputerów stacjonarnych, brak rozwiniętych sieci, czy używanie przesyłania podczerwienią, ale także najstarsze telefony komórkowe, które nadawały się do łączenia z komputerem. W stosunku do innych metod, jako zdecydowaną zaletę trzeba wymienić możliwość jednoczesnego szybkiego ładowania, a jako wady: konieczność posiadania kabelka, obowiązek jego wpięcia do drugiego urządzenia i ograniczenia dotyczące fizycznego oddalania się od komputera. Jest to jednocześnie metoda, z której coraz częściej się odchodzi, na rzecz opisywanych w dalszej części tego tekstu.
Bluetooth – blisko i dla wybranych
Łączenie przez bluetooth jest dość wygodne. Ta metoda nawiązywania połączenia towarzyszy nam już przeszło dwie dekady i jest stale rozwijana. Najnowsza wersja 5.0 dysponuje już pokaźnym zasięgiem ponad 100 metrów, transferem ponad 2 Mb/s i stabilnym połączeniem, co daje możliwość wygodnej wymiany plików i korzystania ze wszelkich innych zalet połączenia urządzeń. Jako, że korzyści już wymieniliśmy, należy wspomnieć też o nielicznych wadach. Po pierwsze – niestety w dalszym ciągu problemy z parowaniem i ograniczona liczba urządzeń mogących komunikować się w tym samym momencie, a po drugie wymóg posiadania modułu bluetooth w komputerze. Dostawca technologii, skupiając się na stabilności już nawiązanych połączeń, zapomniał chyba o problemach dotyczących nawiązywania nowych. Mimo wszystko technologia ta pozostaje bezkonkurencyjna.
WI-FI – nowa i jeszcze nieidealna
Wi-fi to przełomowa technologia. Nie tylko zasadniczo zmieniła łączenie telefonów i komputerów, ale także dała znaczący bodziec do rozwoju urządzeń mobilnych w ogóle. Głównym zastosowaniem pozostaje w dalszym ciągu bezprzewodowe połączenie z internetem, a łączność z komputerem to tylko „produkt uboczny”. Mimo wszystko do zdecydowanych zalet należy wymienić prędkość (wielokrotnie szybsza niż bluetooth), możliwość wydłużania zasięgu poprzez tzw. repeatery, a także bardzo prosty sposób łączenia. Największą wadą jest natomiast wymóg zastosowania aplikacji, albo skorzystania z bardzo skomplikowanych metod łączenia, przewyższających umiejętności przeciętnego użytkownika komputera.
Aplikacje producentów i nie tylko
Bezpośrednio powiązane z poprzednim sposobem, są aplikacje stworzone do łączenia komputera z urządzeniami mobilnymi. Stanowią one dopełnienie łączności po WI-FI i korzystają w dużej mierze z tego sposobu łączenia. Wśród stosowanych rozwiązań, np. w przypadku niemożliwości nawiązania połączenia wi-fi, pojawiają się też bluetooth i kabelek. Aplikacje tego typu łączą w sobie zalety wszystkich sposobów łączności, ale wymagają wcześniejszego zainstalowania, zarówno na komputerze jak i na telefonie. Największą ich wadą, jest zupełny brak ujednolicenia. Każdy producent opracowuje swoje systemy i wymaga korzystania z nich przez użytkowników. Inny program będzie przeznaczony dla smartfonów Meizu, inny dla smartphonów Xiaomi. Także i stopień ich dopracowania może się bardzo różnić, co bywa denerwujące.
Rozwiązaniem nieco ujednolicającym wszystkie te od producentów, jest dostarczona przez Microsoft aplikacja Connect Your Phone, stanowiąca odpowiedź wydawcy systemu Windows na szeroką i zunifikowaną współpracę urządzeń firmy Apple, wspierająca niemal wszystkie marki smartphonów.
Smartphony Apple – wzór dla innych producentów
Gdy mowa o łączności między poszczególnymi urządzeniami danego producenta, jako wzór należy postawić firmę Apple. Producent IPhonów, wykorzystując wszystkie opisane wyżej technologie dostarcza przyjemne w obsłudze i w pełni niemal zautomatyzowane środowisko do nawiązywania łączności. Pozostaje tylko liczyć, że Androidowi twórcy wezmą przykład i w najbliższym czasie pójdą śladem Apple.
W świetle opisanych wyżej wad i zalet każdego sposobu łączenia urządzeń, wybór konkretnej, najlepiej dopasowanej do własnych potrzeb, powinien należeć wyłącznie do użytkownika. Sparowanie komputera i telefonu daje dużo możliwości, a najlepiej ukazuje to komfort korzystania z usług Apple oraz aplikacji firmy Microsoft. Segment mobilny dalej się rozwija, więc kto wie – może w niedalekiej przyszłości czeka nas premiera kolejnych, jeszcze wygodniejszych sposobów?