Podologia to nauka o stopach, która składa się między innymi z elementów ortopedii, kosmetologii, diabetologii. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa PODOS- stopa oraz LOGOS- nauka. W Polsce należy do dziedzin rozwijających się, dlatego coraz częściej można usłyszeć, że ktoś ze znajomych korzystał z usług podologa. Czym zajmują się zatem kliniki podologiczne? Przede wszystkim diagnozowaniem, później leczeniem i pielęgnacją stóp. Kto powinien skorzystać z usług podologa? Przede wszystkim pacjenci ograniczeni ruchowo, a także cierpiący na choroby kości, skóry i stawów. Szczególną grupę pacjentów gabinetów podologicznych stanowią osoby chorujące przewlekle (np. na cukrzycę, reumatyzm). Wsparcie podologiczne może okazać się niezbędne w procesie leczenia wadliwego ustawienia stóp, jak i deformacji palców (np. palce krucze, haluksy). Równie często specjalista podolog zajmuje się usuwaniem zmian skórnych na stopach, wykonywaniem pedicure medycznego czy usuwaniem odcisków. W zakres jego usług wchodzi szeroko rozumiana pielęgnacja stóp. Aby można było wykonywać profesjonalne zabiegi korygujące, lecznicze i pielęgnacyjne, konieczne są odpowiednie narzędzia. Przede wszystkim frezy.
Czym charakteryzuje się dobry frez?
Dobry frez to taki, który pasuje do konkretnego zabiegu. Producenci oferują kilka rodzajów, a każdy z nich spełnia nieco inne funkcje. Aby wybrać odpowiedni, należy zatem dopasować go do wymagań konkretnego gabinetu i oferowanych w nich usług. Niektóre przeznaczone są wyłącznie do opracowywania skórek i paznokci, inne do pielęgnacji popękanych pięt. Specjaliści wyróżniają trzy podstawowe rodzaje frezów w zależności od ich przeznaczenia, frezy do: paznokci, pięt oraz skórek. Istnieje jeszcze klasyfikacja ze względu na tworzywo, z którego zostały wyprodukowane: stalowe, kamienne, ceramiczne, z węglika spiekanego, diamentowe.
Jakie jest zastosowanie frezów?
Frezy znajdują zastosowanie do opracowywania skóry, jak i płytki paznokcia. Dzięki różnym stopniom twardości w różnym stopniu usuwają zgrubienia, warstwy lakieru czy szlifują płytkę paznokcia. Prawie wszystkie z wymienionych wyżej frezów można stosować do pielęgnacji stóp. Każdy z nich znajduje zastosowanie w innym obszarze i przy innych dolegliwościach. Praca z niektórymi wymaga ponadto specjalnych umiejętności i większego doświadczenia. Jakie zatem frezy można stosować do pięt? Po pierwsze diamentowe, które powstają z twardej i solidnie hartowanej stali nierdzewnej. Przez podologów stosowane są do niwelowania skórek i warstw lakieru, ale także zrogowaceń podeszwy stóp. Dostępne są także frezy karbidowe, które produkowane są z karbidu, czyli węglika spalanego. Ten materiał gwarantuje ich odporność na uszkodzenia i wytrzymałość. Ze względu na specyfikę tego materiału, frezy karbidowe powinny być używane przez wykwalifikowanych podologów. Można je stosować na sucho oraz na mokro, używając różnych końcówek. Kulki i łezki sprawdzają się do opracowywania odcisków, a także usuwania skórek. Ponadto łezki dokładnie ścieniają zrogowaciałe paznokcie u stóp. Oczyszczanie pięt w gabinetach podologicznych najlepiej wykonywać z użyciem frez o kształcie szpica. Natomiast walec precyzyjnie usuwa stwardnienia z pięt. W gabinecie podologicznym często używane są także frezy ceramiczne. Choć to zupełnie inny materiał niż węglik, to w rzeczywistości mają bardzo podobna właściwości. Jak powstają frezy ceramiczne? Produkowane są z tlenku cyrkonu, który równie chętnie wykorzystywany jest w protetyce i stomatologii. Dzieje się tak za sprawą jego specyficznych właściwości. Po pierwsze wykazuje dużą twardość, co jest przydatną cechą w przypadku frez. Po drugie wykazuje jednak wyjątkową wrażliwość na uszkodzenia. Kruszy się po upadku z niewielkiej wysokości, przez co traci swoje właściwości. Frezy ceramiczne z końcówką w kształcie walca świetnie sprawdzają się w usługach podologicznych takich jak usuwanie stwardnień z pięt. Ostatnią grupą frez są frezy kamienne, które wytwarzane są ze specjalnie obrobionego kamienia (tlenku glinu), który cechuje się średnią ziarnistością. To sprawia, że frez można stosować zarówno na sucho, jak i na mokro. Aby pracowały wydajnie i nie powodowały zagrożeń, powinny być umieszczane dalej od środka frezarki. Dzięki swoim właściwościom znajdują zastosowanie w wielu usługach podologicznych. W przypadku pielęgnacji pięt przede wszystkim do wygładzania jej zrogowaceń.
Podsumowując, aby wybrać odpowiedni frez do pięt, należy zastanowić się jakiego efektu oczekujemy. Producenci oferują kilka różnych rodzajów, które różnią się pod względem twardości, obszarów zastosowania, jak i skuteczności efektów. Im bardziej wydajne urządzenie, tym droższe. Jednocześnie znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, co jest z pewnością dużym ułatwieniem. Przysparza także większy komfort klientom. W związku z tym wybierając frezy należy zadać sobie kilka podstawowych pytań dotyczących ich zastosowania i własnych oczekiwań względem ich funkcjonalności. Później pozostaje przyjrzeć się ofertom.
Polecamy:
- dermatoskopia w Szczecinie http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/dermatoskopia/
- podolodzy Szczecin http://www.spondylus-podologia.pl/o-nas/
- zmiany skórne na stopach Szczecin http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/