Witamina K jest teraz bardzo popularna. Nie jest to jednak zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę jego pozytywne właściwości i to, jak wpływa na nasz organizm. Warto poznać podstawy na ten temat. Jak działa witamina K? Jakie są możliwe konsekwencje niedoboru witaminy K? Co jeśli mam za dużo witaminy K? Jak prawidłowo uzupełnić witaminę K? Czego potrzebuje witamina K? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelnika.
Jak działa witamina K?
Witamina K pełni w naszym organizmie niezwykle ważną rolę. Na przykład reguluje procesy enzymatyczne – to dzięki nim białka mają zdolność wiązania jonów wapnia. Ponadto bierze również udział w syntezie czynników krzepnięcia osocza oraz białka protrombiny. Witamina K wspomaga układ sercowo-naczyniowy – działa przeciwkrwotocznie, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, a nawet zapobiega zwapnieniu i pękaniu. Oczywiście bezpośrednio przyczynia się do utrzymania metabolizmu wapnia, gdyż bierze udział w procesach związanych z tworzeniem tkanki kostnej. Wraz z witaminą D i wapniem, witamina K odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych kości ludzkich. Decydując się na witaminę D, pośrednio zwiększamy również nasze zapotrzebowanie na witaminę K2, co należy wziąć pod uwagę.
Jakie są możliwe konsekwencje niedoboru witaminy K?
W praktyce niedobór witaminy K jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Okazuje się, że dużą część Twoich codziennych potrzeb pokrywa mikrobiom jelitowy wytwarzający witaminę K2. Warto jednak zaznaczyć, że resztę karmy uzupełnia witamina K1. Niedobór witaminy K może wystąpić w chorobach jelit, chorobach wątroby, długotrwałej antybiotykoterapii, przyjmowaniu zakrzepów krwi, lekach przeciwdrgawkowych, pochodnych kwasu salicylowego. Osoby z zespołem złego wchłaniania, celiakią, mukowiscydozą, przewlekłym zapaleniem trzustki lub osoby, które przeszły poważną operację, są również narażone na niedobór. Obniżony poziom witaminy K jest również powszechny u osób niedożywionych i ze stosunkowo niskim poziomem warzyw. Gdybyśmy mieli zidentyfikować niektóre z najczęstszych objawów niedoboru, z pewnością wymienilibyśmy: przedłużone gojenie się ran, dłuższe, obfitsze miesiączki, krwiomocz, zwapnienia naczyń, nieprawidłową mineralizację kości, biegunkę, zaburzenia krzepnięcia, odporność na infekcje, podatność itp. .
Co jeśli mam za dużo witaminy K?
Przedawkowanie witaminy K jest rzadkie (ale możliwe). Zjawisko to jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a także może prowadzić do zaburzeń równowagi organizmu. Gdybyśmy mieli wskazać niektóre z najczęstszych objawów przedawkowania witaminy K, wskazalibyśmy na nadmierne pocenie się, gorączkę, anemię, dysfunkcję i ból wątroby, hemolizę i ból serca. Jednak niemowlęta mogą rozwinąć żółtaczkę, a w skrajnych przypadkach uszkodzenie tkanki mózgowej.
Jak prawidłowo uzupełnić witaminę K?
Suplementy witaminy K są powszechne u dzieci. Niemowlęta po urodzeniu otrzymują odpowiednie dawki profilaktyczne witaminy K we wstrzyknięciach domięśniowych, więc nie jest wymagana dalsza suplementacja doustna. Starsze dzieci i dorośli nie zawsze potrzebują suplementów. Warto jednak zwrócić uwagę na takie aspekty, jak choroby przewlekłe. Czasami wystarczy zbilansowana dieta, aby zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę K – o czym warto pamiętać. Suplementy często kojarzą się z dobrze znanym zespołem złego wchłaniania – mówimy o mukowiscydozie, zapaleniu trzustki, nowotworach, chorobach wątroby, celiakii.
Czego potrzebuje witamina K?
Nie można zaprzeczyć, że ostatnio popularność witaminy K wzrosła. Jest niezbędna do tworzenia czynników krzepnięcia. Rezultatem jest efekt zapobiegający krwawieniu. Ponadto może katalizować syntezę protrombiny i trombiny. Pozytywnie wpływa na aktywność tromboplastyny. Witaminy biorą udział w metabolizmie tkanki kostnej i metabolizmie wapnia. Aktywne formy witaminy K i witaminy D3 są ważnymi suplementami syntezy osteokalcyny w osteoblastach. Ponadto posiada wiele korzystnych właściwości, takich jak właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może odgrywać rolę w zapobieganiu ciężkiej chorobie Alzheimera. Jak widać, witamina K jest niezbędna dla naszego organizmu.